Mikor? | A tábor 2024. március 9-én, szombaton, 11:30-kor kezdődik, és március 12-én, kedden, 15:00-kor ér véget. |
Hol? | Farkaskútvölgy – a Cserhátban, Hollókő közelében. További infók a táborról itt. |
Tanár: | Barta András, dr. Nyitray Kornélia |
Sokunk tapasztalata, hogy ha igazán szabad, boldog és egészséges életet akarunk élni, akkor az nem fog „csak úgy”, véletlenül az ölünkbe pottyanni. A boldog és szabad életért nap mint nap tennünk kell valamit, főleg valami olyat, ami erősíti a tudatosságunkat, és ami kihoz minket az egészségtelen viselkedési mintákból. Jóga, meditáció, csikung, tájcsi, tánc… – hosszú lenne a lista, hogy mi minden tud megtámogatni minket a mindennapi élet tudatos megélésében. A világ azonban annyira gyors és követelődző lett körülöttünk, hogy általában nem elég a mindennapi gyakorlás – időnként ki is kell szakadnunk a megszokott környezetből. És talán visszatérni a valódi környezetünkbe, a természetbe, amely már önmagában egy gyógyító tapasztalat.
A tábor során közelebb kerülhetsz önmagad és tapasztalataid elfogadásához. Az elvonulás 3 és fél napja intenzív elmélyülést jelent minden résztvevő számára, mivel az elvonulás elejét és végét leszámítva csöndben leszünk. Sok időt töltünk a meditációk gyakorlásával – nyugalomban és mozgásban egyaránt -, s ez lehetővé teszi, hogy megtapasztaljuk a tudatos jelenlét, valamint a szerető kedvesség pozitív hatásait. Emellett minden résztvevő szóban konzultál a tanárokkal, ahol személyre szabott ötleteket, tanácsokat, kérdéseket kaphat a tábori gyakorlására vonatkozóan. A mozgásos meditációk nem igényelnek különösebb állóképességet – mindenki a maga szintjén vesz részt bennük. Amennyiben az idő engedi, a szabadban is teszünk majd tudatos sétákat – ezek sem lesz nehezek.
A tábor azoknak szól, akik már legalább alapszinten megismerkedtek a mindfulness – magyarul tudatos jelenlét – gyakorlataival, szemléletével. Ha valaha is részt vettél
- mindfulness-tanfolyamon,
- bármilyen típusú vipasszana-, szatipatthána– vagy zen-kurzuson vagy -elvonuláson,
- olyan meditációs kurzuson vagy elvonuláson, ahol a testi érzetek ítélkezésmentes tudatosítása volt a középpontban,
- vagy más módon rendszeresen gyakorolsz/gyakoroltál mindfulness- vagy vipasszana-típusú meditációkat,
akkor szeretettel várunk a táborba. Amennyiben most ismerkednél a szemlélettel és a technikákkal, inkább a tanfolyamainkat ajánljuk. Azért nem ajánljuk teljesen kezdőknek a tábort, mert itt nem lesz rá idő és tér, hogy a mindfulness szemléletét és gyakorlatait az elejétől kezdve elmagyarázzuk. Ha nem vagy benne biztos, neked való-e ez a tábor, érdeklődj.
Milyen meditációkat fogunk gyakorolni?
Főként a következő meditációkra fogjuk építeni az elvonulás gyakorlatait. Egészen biztosan más gyakorlatok is lesznek, de a következők adják majd a tábor vázát:
- Földelés – a légzés vagy más horgony tudatossága, 10 perc
- Testpásztázás, 33 perc
- Vissza az érzékekhez és a lélegzethez, 20 perc
- Tudatos járás, 23 perc
- Odafordulás a nehézséghez, 39 perc
- Tudatos mozgás, 41 perc
- Kedvesség önmagamnak, 15 perc
Gyakorlati részletek
- Szállás: 1 vagy 2 fős szobákban. Általában két szoba alkot egy apartmant. Egy apartmanhoz konyha, előtér, fürdőszoba és vécé tartozik. A férfiak és a nők külön szobákban/apartmanokban szállnak meg.
- Ha valakit zavar a szobatársa horkolása, aludhat a nappaliban vagy a meditációs teremben.
- Az egyágyas szobák száma korlátozott.
- Ellátás: napi háromszori, vegán, gluténmentes étkezés.
- Minimum 15, max. 25 fő részvételével.
A napi időbeosztás (példa, változhat)
- 6:45–7:30 tudatos mozgás (jógaalapú) 45’
- 7:30–8:00 ülőmeditáció 30’
- 8:00–9:30 reggeli szünet
- 9:30–10:30 egyéni gyakorlás 60’
- 10:30–10:45 szünet
- 10:45–11:30 közös ülőmeditáció 45’
- 11:30–11:45 szünet
- 11:45–12:45 egyéni gyakorlás 60’
- 12:45–14:45 ebédszünet
- 14:45–15:30 közös ülőmeditáció 45’
- 15:30–15:45 szünet
- 15:45–16:30 közös tudatos mozgás vagy közös tudatos séta az erdőben 45′
- 16:30–16:45 szünet
- 16:45–17:30 közös ülőmeditáció 45’
- 17:30–17:45 szünet
- 17:45–18:30 egyéni gyakorlás 45’
- 18:30–20:00 vacsora 90’
- 20:00–21:00 esti előadás
- 21:00–21:30 szerető kedvesség meditáció
- 21:30– szabadidő, nyugovóra térés
Az elvonulás ára
Ha úgy érzed, megteheted, kifejezetten biztatunk, hogy adományozz többet a lenti áraknál, ezzel nemcsak az elvonulást szervező tanárt támogatod, hanem a jövőbeni elvonulások megtartását is. Ha azonban kedvezményre van szükséged, ne habozz azt kérni.
- Kétágyas szobában, teljes ellátással: minimum 138 000 Ft – vagy többet is adományozhatsz.
- Egyágyas szobában, teljes ellátással: minimum 184 000 Ft – vagy többet is adományozhatsz.
- Kedvezményes ár, kétágyasban, teljes ellátással: 93 000 Ft. (A kedvezményes helyek száma igen korlátozott, és hamar elfogyhatnak. Ha kedvezményt igényelsz, kérünk, ezt a jelentkezésedben tüntesd fel, és írd meg az okaidat is. Mi visszajelzünk neked, hogy a kedvezményt meg tudjuk-e adni.)
- Amennyiben cég, vállalkozó vagy szervezet fizeti a számlát, a fenti díjak 25%-kal emelkednek, és nem tudunk kedvezményt biztosítani.
- Ezen az elvonuláson kifejezetten nem javasoljuk, hogy szigorúan böjtölj. Arra azonban lehetőséged van, hogy kihagyd a vacsorát – talán úgy érzed majd, hogy ez támogatja a gyakorlásodat. Ha kihagynád a vacsorát, azt jelezheted a jelentkezésedben – és természetesen a vacsorákért nem kell fizetned majd, 12 500 Ft-tal csökken a fizetendő díj. Kérjük, spórolás miatt ne hagyd ki a vacsorát. És csak akkor hagyd ki, ha az egészségi szempontból rendben van neked.
- A jelentkezésed befogadása után arra kérünk, hogy utalj át/fizess be kétágyas szoba esetén 60 000 Ft, egyágyas szoba esetén 90 000 Ft előleget. Ezzel biztosítod a tábori helyed. A maradék díjat az elvonulás elején, készpénzben kérjük tőled.
A tábort Barta András és dr. Nyitray Kornélia vezeti. András MBSR- és MBCT-tanár, mindfulness-szupervizor, tanárképző tréner és addiktológiai konzultáns. Kornélia – azaz Mindful Nelly – orvos, MBCT- és MBSR-tanár, mindfulness-szupervizor, képzett traumaszenzitív csoportvezető. Mindketten évek óta vezetnek mindfulness-elvonulásokat, -tanfolyamokat és -tanárképzéseket.
Ha további kérdésed van, itt teheted fel.
Mit jelent a csönd ezen az elvonuláson?
- Az első napon kb. 17:00-tól az utolsó napon kb. 11:00-ig a résztvevők csöndben vannak, sem egymással, sem a külvilággal nem kommunikálnak (írásban sem, elektromos eszközökön keresztül sem). A gyakorlással, ill. a praktikus ügyekkel kapcsolatos kérdéseiket, problémáikat megbeszélhetik a tanárokkal, ill. a segítőkkel az arra kijelölt helyen és időben.
- Az elvonulás során nem végzünk olyan tevékenységeket, amelyek elterelhetik a saját vagy mások figyelmét a jelen pillanat spontán tapasztalatáról. Ilyen elterelés lehet pl. az olvasás, írás, zenehallgatás, játékok, rajzolás, fotózás, zenélés. Ezért arra kérünk minden résztvevőt, hogy eleve ne is hozzon magával figyelemelterelésre használható eszközt.
- A mobiltelefonokat és hasonló eszközöket kikapcsolva kell tartani, időmérésre sem használhatóak. Kifejezetten javasoljuk, hogy hozz magaddal nem ketyegő karórát vagy zsebórát.
- Kérünk, ne számíts rá, hogy itt bármi mással tudsz foglalkozni, mint önmagad vizsgálatával. Ez nem egy hosszú wellness-hétvége. Ne azért gyere a táborba, mert jókat futnál, kirándulnál, edzenél, vagy más módon fejlesztenéd magad. A meghívás az, hogy lehetőleg a manipulálatlan tapasztalattal maradunk – ez a tudatos jelenlét útja, mely megbékéléshez, örömhöz, belső szabadsághoz és teljességhez vezet.
- Mindez nem azt jelenti, hogy feltétlenül el kell kerülnöd minden külső ingert, sőt. Érdemes tudatosítanod, hogy amit látsz, szagolsz, tapintasz, hallasz, ízlelsz, az mind a saját tudatod és tudattalanod. Nem tudsz semmi mást tapasztalni a saját tudatod és tudattalanod kivetüléseinél. Amikor erdei sétára indulsz, akkor is érdemes erre emlékezni.
- A résztvevők a tábor területét csak a közös tudatos séták idejére hagyhatják el. A tudatos sétákat a tanárok vezetik. A tábor mintegy harminc hektáron terül el, úgyhogy biztosan találsz majd helyet a kinti gyakorlásra is.
- Így lehetőség nyílik rá, hogy mindazok a nehézségek, melyeket addig elkerültünk, elnyomtunk, a felszínre kerüljenek, és szelíden, de határozottan feléjük fordulhassunk, gyakorolva a tudatos jelenlétet.
A helyszínről
Farkaskútvölgy Nógrád megyében, a Cserhátban található, Hollókó közelében. Autóval Budapestről 75–90 perc alatt közelíthető meg. A tábor a lakott területtől több kilométerre helyezkedik el, az erdő és dombok-hegyek ölelésében. A völgyet átszeli egy patak, sőt egy tó is van itt. A kék túra útvonala közvetlenül a tábor mellett halad el. A helyet kifejezetten azzal a céllal alapították, hogy csoportos táborokat szolgáljanak ki. A természet közelében fölfedezhetjük, kik is vagyunk igazán – ahelyett, hogy arra fókuszálnánk, mivé vagy kivé „kellene” válnunk.
Közlekedés a táborba
Hollókő – amelytől a tábor két kilométerre van – tömegközlekedéssel könnyen elérhető. Ugyanakkor a falu és a tábor között nincs tömegközlekedés. Ezért az elvonulás kezdete előtt 2–3 héttel autómegosztást fogunk szervezni azok között, akik a táborba autóval, illetve autó nélkül jönnének. Igyekszünk majd összekötni azokat, akik egy helyről jönnek.
Ha valaki mégis tömegközlekedéssel jönne, azzal előzetesen egyeztetünk, és kimegyünk elé autóval Hollókőre. Akik nem tudnak/szeretnének saját autóval vagy más autójával jönni, azok busszal tudnak utazni, ennek tervezéséhez lásd a Menetrendek.hu oldalt. Általában mindenkinek tudunk segíteni a közlekedésben.